Македонија триумфира над Грција со 33-30, Лазаревски секогаш на врвот!

Во текот на статијата се презентираат различни начини за реорганизација на информациите и структурата на речениците во конкретниот оддел. Авторите имаат можност да структурираат своите реченици на сопствен начин, но да ги задржат клучните термини, бидејќи тие си остануваат еднакви во променетата низа на речениците. Содржината може да биде изложена во друг редослед и да започне од различна точка, без да се наведува изворот на текот на изложувањето. Препорачува се нарацијата да биде во трето лице, а не во прво лице, без користење на нумерации или броеви за означување на точките, а и да не се прави сумирање на текстот на крајот.

Вечерва во Скопје, македонската машка ракометна репрезентација совлада Грција со 33-30, во првиот од двата контролни натпревари. Натпреварот се одржа во СЦ „Борис Трајковски“.

Во првото полувреме, избраниците на селекторот Кирил Лазаров успеаа да заминаат на пауза со предност од три голови (18-15), откако постигнаа серија од 6-1 во финишот.

Продолжението на натпреварот донесе многу поквалитетна игра на македонските ракометари. Во 44 минута, тие имаа највисока предност од плус седум голови разлика (26-19).

Најефикасниот играч во редовите на “црвено-жолтите” беше Милан Лазаревски со осум голови, додека на голот Никола Митревски запиша осум интервенции.

Македонската ракометна репрезентација и Грција се подготвуваат за настапот на претстојното Европско првенство во Германија.
Во Скопје утре ќе се одигра вториот дуел меѓу македонската и грчката репрезентација. Истиот дуел ќе биде затворен за јавноста. Потоа, македонската репрезентација ќе отпатува за Германија на 10-ти овој месец за да се натпреварува против Франција и да го отвори Европското првенство во Дизелдорф. На 12 јануари, избраните играчи на селекторот Кирил Лазаров ќе играат против домаќинот Германија во Берлин, а потоа два дена подоцна ќе завршат настапот во групата А против Швајцарија. Македонија имаше успешен настап против Грција во подготовките за ракометното ЕП.

Македонската машка ракометна репрезентација го победи Грција со 33-30 во првиот контролен натпревар. Во првото полувреме, Македонија имаше предност од три гола. Играта на македонските ракометари беше многу квалитетна, со најголема предност од плус седум гола разлика. Најефикасен играч беше Милан Лазаревски со осум голови, а Никола Митревски имаше осум интервенции. Вториот контролен натпревар се одигрува утре, а потоа македонската репрезентација ќе отпатува за Германија за да игра против Франција и Швајцарија на Европското првенство